Čím přitahujeme klíšťata a komáry?


Repelenty jsou v sezoně komárů a klíšťat neoddiskutovatelným pomocníkem, který nás chrání před bodnutím či útokem nejrůznějších druhů hmyzu a obecně členovců. Jejich úkol je jasný – odpudit komáry a klíšťata, abychom nemuseli řešit nepříjemná a nebezpečná bodnutí či přisátí. Jak to ale dělají, a proč vlastně komáry a klíšťata tolik lákáme?

Motivace komárů i klíšťat je jasná – dostat se ke krvi, kterou se živí, a kterou potřebují k rozmnožování. Zajímavostí je, že u komára krev saje jen samička – právě proto, aby byla schopná klást vajíčka. Neútočí přitom zdaleka jen na člověka, komáři i klíšťata obtěžují také zvířata. A aby toho nechali, používáme proti nim repelenty.

Čím přitahujeme klíšťata a komáry?
Už jste si někdy kladli otázku, čím vlastně člověk komáry a klíšťata tolik přitahuje? Je to soubor několika věcí:

- Tělesná teplota, která je pro ně v rozmezí 36-38 stupňů optimální.
- Oxid uhličitý, který vylučujeme nejen dýcháním.
- Kyselina mléčná, která vzniká rozkladem potu.
- Čpavek, který je součástí močoviny (i ta bývá obsažena v potu).

Jak vidíte, je toho poměrně dost, co mají takoví komáři rádi. A je tedy jasné, proč jsme pro ně vítanou lahůdkou. Tedy za předpokladu, že se proti jejich útoku nebráníme repelentem.

Co je zač repelent a jak pomáhá? 
Repelent je prakticky jakákoli látka schopná odpuzovat hmyz, respektive členovce. Repelentem v užším slova smyslu pak označujeme speciální přípravek, nejčastěji ve spreji/aerosolu, který obsahuje účinné látky k odpuzení komárů a klíšťat. 

Jejich funkčnost bychom mohli stručně popsat tak, že maskují naše pachy před vetřelci. Repelenty jsou tedy schopné zamaskovat pachy vábící komáry a klíšťata, některé jim pak samy o sobě prostě nevoní a tím je odpuzují. 

Které repelenty fungují?
Jasnou jedničkou v lékárnách v Česku a na Slovensku jsou podle dat IMS už řadu let repelenty Predator. Různé druhy obsahují různé účinné látky, případně i jejch různé množství. Podle toho jsou pak některé repelenty vhodnější pro děti a osoby s citlivou pokožkou, jiné zase do tropických oblastí s extrémním výskytem komárů a podobně.

 

 

„Na typu účinné látky a její koncentraci závisí také doba působení repelentu. Nejčastěji se uvádí doba 4 hodiny pro klíšťata a až dvojnásobná pro ostatní krevsající ektoparazity. Po uplynutí doby působení je nutné aplikaci přípravku opakovat,“ říká Alena Žákovská. Repelent se totiž neustále odpařuje a po nějaké době už by člověka nechránil. Aplikace repelentu je ale snadná a je potřeba nezapomenout na žádné místo – jen tak budete pro komáry a klíšťata „neviditelní“ a ubráníte se jejich útokům.

Kompletní nabídku repelentů Predator najdete zde.